Program Pierwsze Mieszkanie i Bezpieczny Kredyt.

24 mar

W lipcu ma wejść nowy program ułatwiający zakup mieszkania.  Na program składają się dwie składowe:  Bezpieczny Kredyt 2% czyli system dopłat do kredytu na zakup pierwszego mieszkania oraz Konto Mieszkaniowe – program wspierający oszczędzanie na zakup pierwszego mieszkania. Na nasze pytania dotyczące  nowego programu odpowiada Marcin Krasoń, ekspert rynku mieszkaniowego, Otodom Analytics.

- W lipcu wejdzie w życie Program Pierwsze Mieszkanie. Na czym on polega?

MK: Wbrew pozorom nie jest to takie proste pytanie, gdyż rozwiązania legislacyjne dopiero powstają, projekt ustawy będzie procedowany w sejmie około połowy kwietnia. Z założenia ma to być preferencyjny kredyt pozwalający na łatwiejszy zakup pierwszego mieszkania.

- Kto i na jakich warunkach będzie mógł skorzystać z programu?

MK: Beneficjentami mają być osoby do 45 roku życia kupujące swoje pierwsze mieszkanie. W przeciwieństwie do poprzednich programów jak Mieszkanie dla młodych czy Rodzina na swoim, tym razem nie ma maksymalnego limitu ceny za metr kwadratowy mieszkania. Ustalono za to maksymalną kwotę kredytu – ma ona wynieść 500 tys. zł dla singli i 600 tys. zł dla małżonków i rodziców. 

- Na czym polegać będzie atrakcyjność kredytu?

MK: Tym, co od razu rzuca się w oczy i przyciągać będzie kredytobiorców jest niskie i stałe przez 10 lat oprocentowanie – ma ono wynosić 2% plus marża banku. Resztę pokrywać będą dopłaty. Istotną informacją jest sposób wyliczania rat – w przeciwieństwie do większości kredytów udzielanych w Polsce te będą mieć system rat malejących. Dzięki temu raty po zakończeniu dopłat nie wzrosną aż tak dotkliwie. Z punktu widzenia kupujących stałe oprocentowanie jest gwarancją przewidywalności wysokości rat przez 10 lat na niższym niż obecny rynkowy poziomie, a także wzrost zdolności kredytowej. To ona jest podstawowym problemem rynku w ostatnich kwartałach, a dzięki powyższemu kredyt na zakup mieszkania będą mogli dostać ci, którzy od roku są odsyłani z kwitkiem.

- Czym różnią się: Bezpieczny Kredyt 2% od programu Konto Mieszkaniowe?

MK: To dwie różne części programu „Pierwsze Mieszkanie”. Konto Mieszkaniowe jest pomysłem dla osób, które nie posiadają wkładu własnego niezbędnego do otrzymania kredytu hipotecznego. Będzie to specjalny rachunek bankowy do regularnego oszczędzania, a wabikiem ma być premia równa wartości wskaźnika inflacji lub zmiany cen mieszkań z całego okresu oszczędzania. Okres ten ma wynieś 3-10 lat, a po zakończeniu całość kwoty będzie można wydać na zakup mieszkania lub budowę domu (co nie wyklucza skorzystania z programu Bezpieczny Kredyt 2%).

- Dziękujemy za rozmowę.

 

Zobacz także