Ogródek czy balkon?

24 sty

Na mieszkanie w mieście najczęściej decydują się osoby ceniące sobie dogodną lokalizację do życia, z łatwym i szybkim dostępem do najważniejszych punktów usługowych i komunikacyjnych. Z czasem życie w ‘miejskiej dżungli’ może stać się męczące. W takich przypadkach mieszkańcy poszukują wyciszenia. Znajdują je najczęściej poza mieszkaniem, pośród natury. Jej relaksacyjne działanie potrafi dać wytchnienie nawet tym najbardziej strudzonym codziennym życiem.

Deweloperzy wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, starają się zapewnić prywatną przestrzeń zewnętrzną przyszłym mieszkańcom swoich osiedli. Mieszkania zlokalizowane na parterze mogą posiadać prywatne ogródki, natomiast te ulokowane wyżej balkony lub loggie. Wszystkie wspomniane formy mogą stać się wspaniałym przedłużeniem mieszkania i stwarzać idealne warunki do spędzania czasu na zewnątrz, w prywatnym zakątku. Sprawdź, która z opcji najlepiej spełni Twoje oczekiwania.

Ogródek

Na rynku pierwotnym zwiększa się ilość mieszkań posiadających prywatny ogródek. Deweloperzy mają w swojej ofercie cały przekrój metraży przestrzeni zewnętrznych. Zazwyczaj najbardziej pożądanymi są te większe, stwarzające więcej możliwości do aranżacji. W dużym ogrodzie możemy postawić komplet mebli wypoczynkowych, rozwiesić hamak czy nawet ulokować basen. Miłośnicy prac ogrodowych, mogą zagospodarować sobie miejsce do uprawy roślin ozdobnych oraz warzyw, ziół i owoców. Kolejnym praktycznym aspektem posiadania ogrodu jest możliwość umieszczenia na nim suszarki do ubrań czy wystawienia wózka dziecięcego dla lepszej jakości snu malucha. Gdy w mieszkaniu często przebywają dzieci, ogród może zyskać jeszcze więcej form jego wykorzystania. Przestrzeń zewnętrzna dostępna z poziomu salonu może stać się atrakcyjnym i bezpiecznym miejscem dla najmłodszych, bez konieczności oddalania się od mieszkania. Stworzenie placu zabaw czy ulokowanie trampoliny, będzie wspaniałą okazją dla najmłodszych do spędzania większej ilości czasu pod gołym niebem. Rodziny z dziećmi często stawiają na mieszkania z ogrodem. Przestrzeń ta może również służyć naszym futrzanym przyjaciołom. Zwierzęta na pewno docenią dodatkową możliwość spędzania wolnego czasu na zewnątrz. Jednym z minusów posiadania ogródka jest fakt, iż mieszkania je posiadające, w zdecydowanej większości zlokalizowane są na poziomie parteru, gdzie hałas i nadmierny ruch można nam bardziej doskwierać. O ogród należy również odpowiednio dbać – porządkowanie przestrzeni, koszenie trawy, chowanie zewnętrznych sprzętów w przypadku niepogody, to aspekty, które dla niektórych mieszkańców mogą być zbyt uciążliwe. Problematyczna może okazać się również chęć zachowania prywatności, ale i tu istnieje wiele rozwiązań, np. markizy, pergole, zasłony ogrodowe.

Balkon

W przeszłości przestrzeń balkonowa często traktowana była jako schowek na niepotrzebne rzeczy lub miejsce służące głównie do suszenia prania. Ostatnio jednak strefa ta zyskuje na znaczeniu i rangą urosła już do dodatkowego pokoju, z którego korzystać można podczas sprzyjającej pogody. Sposobów zagospodarowania tej przestrzeni zewnętrznej jest wiele, a oferty producentów mebli i akcesoriów z dnia na dzień rosną. Dzięki temu, nawet na najmniejszej przestrzeni możemy zaaranżować funkcjonalną przestrzeń. Gdy metraż balkonu jest niewielki, potrzebne są po prostu specjalne rozwiązania. Tu pomocą służą składane meble czy wykorzystanie powierzchni ścian i sufitów do zawieszenia przedmiotów oraz roślin i ziół. W przypadku większych powierzchni, możliwości jest jeszcze więcej. Umieszczenie stołu i krzeseł utworzy dodatkowe miejsce spożywania posiłków, a zawieszenie wygodnego fotela może być świetną formą relaksu na świeżym powietrzu. Jest to również miejsce, w którym z pełną swobodą korzystać możemy z dobrodziejstw promieni słonecznych bez konieczności wychodzenia z domu. Co więcej, zazwyczaj przestrzenie te są zadaszone, zapewniając nam ochronę przed deszczem i śniegiem oraz dając możliwość schronienia się przed zbytnią ekspozycją na słońce. Nie możemy jednak zapominać, iż o balkon również musimy zadbać. Istotna jest odpowiednia hydroizolacja, która zapewnia brak strat ciepła i przedłuża żywotność materiałów. Na płycie balkonu powinien być zapewniony odpowiedni spadek, by odprowadzać nadmiar wody. Płytki lub inne materiały, którymi zdecydujemy się wykończyć powierzchnię balkonu, powinny być antypoślizgowe oraz mrozoodporne. Gdy nadejdą chłodne dni, konieczne będzie również schowanie lub zabezpieczenie przedmiotów znajdujących się na balkonie. Jeśli decydujemy się na zakup mieszkania na wynajem, dostęp do balkonu jest dla wynajmujących często istotną kwestią, za to jego wielkość nie jest już tak kluczowa.

Przy wyborze nieruchomości warto zwrócić uwagę na lokalizację balkonu i ogródka. Zazwyczaj bardziej pożądane są te z widokiem na zieleń, od tych wychodzących na ruchliwą ulicę. Istotne jest byśmy nie byli narażeni na uciążliwy hałas czy oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. Jeśli zależy nam na słonecznych przestrzeniach, warto poszukać mieszkania z południową ekspozycją. Natomiast jeśli nie przepadamy za wysokimi temperaturami, lepszą opcją będzie ekspozycja wschodnia lub północna. Za to widok w stronę zachodnią może zapewnić nam liczne wieczory z niezapomnianymi zachodami słońca. Jeśli jednak nasz balkon czy ogródek nie jest osłonięty, uciążliwością mogą stać się zachodnie wiatry. Ważne jest również by nasz budynek nie znajdował się w zbyt bliskiej odległości od sąsiednich zabudowań, istotne jest stworzenie odpowiednich warunków do komfortowego wypoczynku w odosobnieniu.

Mieszkanie z własnym ogródkiem czy balkonem jest również znacznie lepszą lokatą finansową, gdyż dla wielu jest to jeden z kluczowych czynników wyboru konkretnej nieruchomości. Tego typu lokale cieszą się większym zainteresowaniem, dzięki czemu proces sprzedaży czy wynajmu jest znacznie szybszy. Posiadanie takiej przestrzeni zdecydowanie zwiększa komfort mieszkania w osiedlowej rzeczywistości. Oba rozwiązania posiadają swoje wady i zalety, najważniejsze by zdecydować się na to, które najbardziej odpowiada potrzebom zarówno naszym, jak i naszej rodziny.

Zobacz także