Czym warto się kierować przy wyborze pierwszego mieszkania?

24 sty

Stając przed jedną z najważniejszych życiowych decyzji – zakupem mieszkania – przyszłym nabywcom często towarzyszy wiele mieszanych uczuć. W przypadku, gdy jest to pierwsze mieszkanie, wątpliwości jest jeszcze więcej. To szczególna inwestycja, pochłaniająca najczęściej pierwsze życiowe oszczędności, a jej konsekwencje mogą dawać o sobie znać przez wiele długich lat. Z tego względu istotne jest sumienne przygotowanie przed planowanym nabyciem nieruchomości. Poniżej aspekty, które w szczególności powinny zostać zweryfikowane przez osoby poszukujące swojego pierwszego mieszkania.

Zasadniczą kwestią na samym początku poszukiwań wymarzonej nieruchomości, jest ustalenie czego nabywca dokładnie od lokalu oczekuje. Niezależnie od tego czy cały proces będzie prowadzony w pojedynkę czy zlecony specjaliście, odpowiednie określenie swoich potrzeb będzie kluczowe. Pomocne może okazać się stworzenie listy elementów, które są najbardziej wartościowe oraz takich, które wydają się być zbędne. Dwa najważniejsze zagadnienia, które powinny zostać sprecyzowane już na samym początku to metraż mieszkania i środki finansowe, jakie zostaną na ten cel przeznaczone. W tym przypadku konieczne jest myślenie strategiczne. Warto poszerzyć swoją perspektywę i zastanowić się jaka powierzchnia, czy ilość pomieszczeń będzie odpowiednia aktualnie, ale również w przeciągu paru najbliższych lat. Należy rozważyć konieczność posiadania komórki lokatorskiej, miejsca postojowego oraz balkonu czy ogródka. Istotne jest także usytuowanie lokalu względem stron świata i kondygnacja na której znajduje się mieszkanie. Trzeba zastanowić się nad znaczeniem doświetlenia lokalu w poszczególnych porach dnia i roku oraz być świadomym zjawiska przegrzewania mieszkania. Deweloper Domesta za pomocą wirtualnej makiety w jasny i klarowny sposób przedstawia zarówno samą inwestycję, jak i jej otoczenie. Dzięki temu przyszły nabywca jest w stanie dokładnie zapoznać się ze wszystkimi szczegółami budynku oraz konkretnego lokalu. Możliwe jest również podejrzenie widoku z okna w różnych porach dnia.

W kwestii finansowania inwestycji, nie można zapominać o tym, że koszt mieszkania, to nie wszystko. Dodatkowymi opłatami, z których najczęściej kupujący nie zdaje sobie sprawy na samym początku, są taksy notarialne, podatek od czynności cywilnoprawnych (w przypadku rynku wtórnego), opłaty sądowe czy obligatoryjny zakup miejsca postojowego lub komórki lokatorskiej. Jeśli zapadnie decyzja o finansowaniu transakcji z pomocą kredytu, warto mieć na uwadze fakt, iż deweloperzy często oferują darmowe spotkania z doradcą kredytowym. Taka osoba przeprowadza przyszłego nabywcę przez każdy etap zakupu mieszkania, aż do finalizacji całego procesu. Kolejną istotną kwestią jest wybór dogodnej lokalizacji osiedla. Na samym początku warto wziąć pod uwagę najbardziej pożądane części miasta lub odrzucić dzielnice, których za wszelką cenę nabywca chciałby uniknąć. Na tym etapie należy sprawdzić dostępność punktów usługowych, edukacyjnych, parków oraz bliskość komunikacji miejskiej.

Następnym znaczącym krokiem będzie decyzja związana z wyborem pochodzenia mieszkania - rynek pierwotny czy wtórny? Potencjalne pułapki czekające na inwestorów są odmienne w obu przypadkach. Nowe mieszkania mają znaczną przewagę nad lokalami pochodzącymi z rynku wtórnego. Mniejsze jest choćby ryzyko związane z aspektami prawnymi. W przypadku zakupu od dewelopera, kwestie prawne są zazwyczaj jasno określone i uregulowane. Ustawa deweloperska w dużym stopniu chroni konsumentów i zobowiązuje inwestora do uczciwych i klarownych działań. W przypadku rynku wtórnego, należy dokładnie sprawdzić księgę wieczystą i zapoznać się z historią zobowiązań poprzednich właścicieli. Istotne jest również uzyskanie zaświadczenia od sprzedającego informującego o wymeldowaniu wszystkich lokatorów, by uniknąć stresujących sądowych batalii w przyszłości. Nowe mieszkanie powinno być w idealnym stanie technicznym, wybudowane zgodnie z najnowszymi wytycznymi dotyczącymi zarówno samej sztuki budowlanej jak i standardów energetycznych. Decydując się na lokal z drugiej ręki, pomimo możliwości obejrzenia wnętrza przed zakupem, wielu usterek nie da się dojrzeć na pierwszy rzut oka. Z tego względu, iż stare budynki pełne są niedociągnięć, często lepiej z góry nastawić się na usterki, które w niedalekiej przyszłości się ujawnią. Warto dowiedzieć się kiedy wykonywane były przeglądy instalacji, ich wymiana najczęściej generuje największe koszty. W przypadku wyboru mieszkania z rynku pierwotnego, kiedy to zazwyczaj kupujemy przysłowiową ‘dziurę w ziemi’, należy postawić na zaufanego dewelopera. Wieloletnie doświadczenie, duża ilość oddanych mieszkań i zadowolonych klientów to istotne wytyczne. Dodatkowym atutem w przypadku współpracy z deweloperem, jest stała opieka doradcy sprzedażowego, który pomoże nabywcy sprawnie przejść przez każdy etap zakupu mieszkania.

Poza wizytą w mieszkaniu lub dokładnym zapoznaniem się z rzutem lokalu, należy zwiększyć obszar weryfikacji i zwrócić uwagę na całość założenia – elewację budynku, części wspólne czy zagospodarowanie terenu wokół. Są to elementy wpływające na komfort życia codziennego mieszkańców. Kolejną istotną kwestią są szczegóły techniczne – warto zapoznać się z rzutami branżowymi lub uzyskać informację na temat zrealizowanych i planowanych remontów. W przypadku rynku pierwotnego – istotnym dokumentem, który należy sprawdzić, jest prospekt informacyjny. Znaleźć w nim można wiele informacji na temat danej inwestycji, ale również przegląd wcześniejszych projektów dewelopera. Ważne będzie także uzyskanie informacji na temat comiesięcznych opłat, które przyjdzie przyszłym mieszkańcom płacić zarządcy budynku. Po zakupie nieruchomości, konieczne będzie jej ubezpieczenie, jednak o szacowanej wysokości składek możemy dowiedzieć się jeszcze przed ukończeniem procesu nabycia lokalu.

W trakcie podpisywania wszelkich dokumentów, należy zwrócić uwagę na to, czy wszystkie istotne treści zostały w nich zawarte. Im umowa jest bardziej szczegółowa, tym mniej nieścisłości, które mogłyby być wykorzystane na niekorzyść przyszłego nabywcy. Kluczowy jest opis stanu prawnego, dokładna cena inwestycji, szczegółowa powierzchnia lokalu i przynależności, standard wykończenia, plan zagospodarowania terenu, harmonogram wpłat oraz termin przekazania nieruchomości. By uniknąć niechcianego sąsiedztwa w postaci ruchliwej drogi, oczyszczalni ścieków czy uciążliwego zakładu przemysłowego, warto zapoznać się planami zagospodarowania przestrzennego. Dokumenty te udostępnione są zazwyczaj przez Urząd Miasta. Można w nich znaleźć informacje odnośnie planowanych inwestycji w pobliżu działki. Jeśli poszukiwania mieszkania ograniczają się tylko do rynku wtórnego, a kupujący chce zdjąć z siebie stres i nadmierną odpowiedzialność, warto zatrudnić pośrednika, który pomoże przebrnąć przez większość etapów zakupu mieszkania i dokładnie przeanalizować poszczególne kwestie.

Będąc świadomym ilości zagadnień jakie trzeba wziąć pod uwagę w momencie zakup pierwszego mieszkania, warto zadbać o solidne przygotowanie. Powyższe informacje, to tylko część aspektów, na które należy zwrócić uwagę. Współpraca z godnym zaufania pośrednikiem lub doświadczonym deweloperem, może w dużej mierze obniżyć ilość potencjalnie czyhających pułapek i poziom stresu podczas całego procesu zakupu nieruchomości.

Zobacz także