Jak kupić pierwsze mieszkanie od dewelopera – poradnik krok po kroku
- Dla osób szukających mieszkania rynek pierwotny jest miejscem nieograniczonych możliwości.
- Mieszkanie od dewelopera to lokal, którego wykończenie zazwyczaj należy do zadań nabywcy.
- Poszukiwania mieszkania lub domu warto zacząć od określenia oczekiwań i potrzeb.
- Pierwszym krokiem jest rekonesans na rynku nieruchomości.
- Podczas rozmowy z deweloperem warto przejrzeć szkic umowy oraz zapoznać się z prospektem informacyjnym.
- Umowę rezerwacyjną najlepiej podpisać przed złożeniem wniosku o kredyt.
- Wydanie kluczy do mieszkania musi poprzedzić odbiór techniczny. W protokole należy wypisać ewentualne usterki i wady.
- Zwieńczeniem współpracy jest podpisanie umowy o przeniesienie praw własności z dewelopera na nabywcę.
Mieszkanie w stanie deweloperskim, czyli jakie?
Mieszkanie w stanie deweloperskim to lokal wymagający prac wykończeniowych – za nie odpowiada nabywca. Mieszkania deweloperskie cieszą się dużym zainteresowaniem, a za ich największą zaletę uważa się możliwość urządzenia według swoich wymagań i upodobań.
To wybór idealny dla osób, które chcą mieć jak największy wpływ na ostateczny wygląd swoich czterech ścian. Punktem wyjścia do zakupu takiego lokalu jest sprecyzowanie wymagań i oczekiwań – ważne są lokalizacja, metraż, ale też wielkość planowanego budżetu i wiele innych.
Kupno mieszkania krok po kroku – szukanie lokalu
Zdecydowani na zakup mieszkania od dewelopera powinni zacząć od rekonesansu. Bezcennym źródłem informacji jest oczywiście internet, np. portale z ogłoszeniami z rynku pierwotnego. Sposobem na znalezienie mieszkania jest również odwiedzenie targów nieruchomości, czy choćby wycieczka po okolicy w poszukiwaniu rozpoczętych lub planowanych inwestycji. Warto także przeglądać oferty deweloperów dostępne w sieci.
Każdy deweloper ma swoją stronę internetową, na której na bieżąco zamieszcza oferty i komunikaty o promocjach oraz rabatach. To miejsce, w którym potencjalny nabywca znajdzie mnóstwo interesujących informacji na temat dostępnych lokali. Obejrzy także wizualizacje mieszkań oraz odbędzie wirtualny spacer po okolicy.
Metraż, układ lokali, wszelkie udogodnienia, dodatkowe oferty (miejsca garażowe, postojowe, komórki lokatorskie) to podstawowe informacje, które deweloperzy udostępniają zainteresowanym. Nie inaczej jest w przypadku nowoczesnych inwestycji realizowanych na terenie Trójmiasta. Polana Kampinoska lub Nowe Południe to osiedla, których wyczerpującą charakterystykę znajdziesz na stronie Domesta. Sprawdź szczegóły!
Mieszkanie od dewelopera – na co zwrócić uwagę?
Gdy już znajdziesz ciekawą propozycję, możesz udać się na miejsce inwestycji, by rozejrzeć się po okolicy. Możesz też po prostu dopytać o to, co ważne z Twojego punktu widzenia. Warto zwrócić uwagę m.in. na:
- drogi dojazdowe,
- sieć komunikacyjną,
- połączenia z centrum (czas dojazdu),
- rynek usług w okolicy (sklepy, przychodnie, przedszkola, restauracje, zakłady usługowe).
Dla młodych małżeństw z dziećmi ważne będzie, czy w okolicy znajdują się żłobki, czy szkoły, czy jest park, place zabaw, na których można spędzać wolny czas itd.
Osoby aktywne fizycznie i uprawiające sport zainteresuje, czy w pobliżu inwestycji są tereny zielone miejsca do biegania, ścieżki rowerowe albo innego rodzaju zaplecze sportowe. Można je znaleźć np. w otoczeniu naszej nowej inwestycji: Leszczynowego Parku. Wymienione wyżej cechy działają na korzyść danej lokalizacji. Dokładne przyjrzenie się terenowi inwestycji pozwoli uniknąć późniejszych rozczarowań i niezadowolenia.
Mieszkanie deweloperskie – o co zapytać inwestora?
Jeśli znajdziesz interesującą Cię ofertę (lub kilka propozycji), umów się na rozmowę z przedstawicielem dewelopera. Spotkanie będzie okazją do zadania najważniejszych pytań o inwestycję oraz do zapoznania się z draftem umowy rezerwacyjnej, prospektem oraz rzutem mieszkania. Jeśli jakaś część inwestycji została ukończona, będziesz mieć szansę przyjrzeć się jej bliżej.
Jakie pytania warto zadać deweloperowi? O co poprosić?
Przede wszystkim warto przejrzeć prospekt informacyjny, który pozwoli zdobyć wiedzę na temat prowadzonej inwestycji. Znajdują się tu dane dotyczące dewelopera, jego sytuacji prawno-finansowej oraz doświadczenia. Prospekt zawiera informacje na temat nieruchomości i samej inwestycji w tym:
- adres,
- numer działki,
- numer księgi wieczystej,
- pozwolenie na budowę,
- termin rozpoczęcia i planowanego zakończenia prac,
- harmonogram budowy,
- wielkość powierzchni użytkowej,
- cenę.
Do prospektu są też dołączane rzut kondygnacji z zaznaczeniem lokalu, wzór umowy deweloperskiej oraz szkic koncepcyjny zagospodarowania terenu.
Mieszkanie od dewelopera – finansowanie
Nie każdego stać na zakup mieszkania od dewelopera za gotówkę. Spora część osób będzie chciała skorzystać z finansowania zewnętrznego. Warto więc na początku oszacować, jaki budżet jest potrzebny, aby kupno nieruchomości było możliwe. Kolejnym krokiem jest przeanalizowanie swojej zdolności kredytowej. Aby starać się o wsparcie z banku, konieczne jest złożenie wniosku o przyznanie finansowania. Możesz przy tym skorzystać ze wsparcia eksperta finansowego. W ramach bezpłatnej usługi pomoże Ci zbadać Twoją zdolność kredytową, zanim podpiszesz umowę rezerwacyjną.
Wiele osób zastanawia się, w którym momencie należy taki wniosek złożyć. Banki często potrzebują potwierdzenia, na jaki cel zostaną przeznaczone pożyczane środki. To powoduje, że o kredyt hipoteczny warto starać się już po podpisaniu umowy rezerwacyjnej. W jej treści należy jednak zawrzeć punkt odnoszący się do możliwości wypowiedzenia umowy w przypadku uzyskania odmownej decyzji z banku.
Zakup mieszkania krok po kroku – umowa rezerwacyjna
Jeśli jesteś zdecydowany na kupno konkretnego mieszkania i masz już wiedzę na temat swoich możliwości finansowych, możesz przystąpić do podpisania umowy z deweloperem. Zanim złożysz podpis, sprawdź dokładnie wszystkie zapisy umowy. Szczególną uwagę zwróć na informacje o karach umownych i sytuacjach, w których możliwe jest wypowiedzenie umowy oraz na cenę. Pamiętaj, że opłaty za przygotowanie umowy pokrywają obie strony, dlatego zapis na ten temat również powinien znaleźć się w dokumencie. Podpisując umowę, zapoznaj się też z harmonogramem wpłat, ponieważ będziesz musiał go później przestrzegać.
Zakup mieszkania od dewelopera – odbiór techniczny
Aby deweloper mógł wydać mieszkanie, musi zostać przeprowadzony odbiór techniczny. W trakcie odbioru spisuje się protokół – w nim zostaną zapisane wszelkie uwagi nabywcy dotyczące wykrytych usterek, nieprawidłowości, uchybień. To na tej podstawie nabywca może domagać się ich usunięcia.
W tym samym momencie zostaje spisany stan liczników – nabywca przejmuje opłaty za media. Najczęściej właśnie podczas odbioru deweloper przekazuje nabywcy komplet kluczy do mieszkania.
Kupno mieszkania od dewelopera – umowa przenosząca prawo własności
Ostatnim i najprzyjemniejszym momentem całego procesu jest podpisanie umowy przenoszącej prawo własności z dewelopera na nabywcę. Umowa podpisywana jest u notariusza. Na jej mocy nabywca zostaje wpisany do księgi wieczystej i staje się pełnoprawnym właścicielem lokalu.
Mieszkanie deweloperskie to dla wielu osób najlepszy sposób na zdobycie wymarzonego miejsca do życia. Daje ono swobodę wykończenia i aranżacji, pozwala także na dużo więcej niż zakup lokalu z drugiej ręki – to często największa zaleta tego typu inwestycji. Choć wejście w posiadanie takiego lokalu wymaga przejścia przez długi proces, ostatecznie jest źródłem ogromnej satysfakcji.