Aktualności

27 lip
Tworzymy nowy park na gdańskim Jasieniu!

Tworzymy nowy park na gdańskim Jasieniu!

59  nowych drzew, tysiące krzewów, bylin oraz nowych nasadzeń. To tylko niektóre z elementów, które będą wchodzić w skład nowego parku przy Osiedlu Leszczynowy Park w Gdańsku. W jego ramach powstaną też ogrody: sensoryczny oraz społeczny, ścieżka zdrowia, siłownia zewnętrzna oraz naturalny plac zabaw z tyrolką. Powstaną też strefy rekreacyjne ze stołami piknikowymi, ale to nie koniec atrakcji. 

Zielono przez cały rok

Jednym z głównych założeń parku jest możliwość korzystania z niego przez cały rok niezależnie od panującej pory roku. „Na terenie parku sadzimy rośliny, które zachowają dekoracyjność przez cały rok a nie tylko w okresie wegetacyjnym” – podkreśla Aleksandra Stryjewska z APPO Architektura Krajobrazu, pracowni odpowiedzialnej za projekt i realizację inwestycji – „W parku pojawią się zarówno rośliny, które kwitną w okresie wiosenno-letnim takie jak: tawuła japońska, tawlina jarzębolistna, wierzba purpurowa jak i rośliny zimozielone np.: jałowiec płożący, kosodrzewina, cis pospolity, suchodrzew chiński, irga oraz runianka japońska”.

Starodrzewy i ekologiczne maty kokosowe  

W projekt parku jak i powstającego obok osiedla, wkomponowane zostały zarówno starodrzewy jak i młodsze drzewa rosnące na terenie inwestycji. Natomiast do zabezpieczeniu skarp zostały wykorzystane ekologiczne maty kokosowe wykonane w całości z naturalnych biodegradowalnych składników. Ich zadaniem będzie. stabilizacja skarp do momentu wykształcenia przez sadzone obecnie rośliny systemu korzeniowego. Rośliny okrywowe będą pokrywać skarpy umacniając je oraz tworząc zieloną okrywę terenu. Dodatkowo na płaskich terenach parku pojawią się rabaty bylinowe, a wśród nich: kocimiętka, szałwia, rudbekia oraz roślinność trawiasto-bylinowa o funkcjach hydrofitowych.

Jabłonie oraz leszczyny

„Całość dopełnią nasadzenia wysokie w postaci drzew liściastych i krzewów soliterowych – zdradza Aleksandra Stryjewska – zdecydowaliśmy się na taki dobór drzew, które wprowadzą różne kolory w przestrzeń parku.” Wśród drzew pojawią się m.in. klon jesionolistny, jabłoń domowa, dąb błotny oraz robinia akacjowa.” Krzewy soliterowe czyli takie, które są bardziej wyeksponowane, reprezentować będą dwie odmiany leszczyn (pospolita oraz purpurowa). Wybór tych krzewów nawiązuje do nazwy osiedla obok którego powstaje parkowa inwestycja – Leszczynowy Park. 

Kilka ogrodów w jednym miejscu

W ramach parku powstanie kilka ogrodów. Jednym z nich będzie ogród ekologiczno-społeczny, w którym zostaną posadzone m.in. zioła, warzywa i owoce, a także kwitnące jabłonie. Powstanie też ogród sensoryczny ze specjalnymi ścieżkami, które zapewnią dzieciom dobrą zabawę, ale też zadbają o prawidłowy rozwój motoryki oraz koordynacji ruchowej. Ważną rolę w parku odgrywać będzie też funkcjonalny ogród deszczowy, dzięki niemu zbierana i wykorzystywana będzie woda opadowa z pobliskich terenów, w tym z powierzchni utwardzonych. 

Różnorodne strefy rekreacyjne 

Na terenie parku wyodrębnione zostaną miejsca wypoczynkowe: oprócz ławek i hamaków, znajdą się też stoły piknikowe. Powstaje też naturalny plac zabaw, a w nim m.in. tyrolka, kopiec do wspinaczki, bezpieczne trampoliny. Dodatkowo park otaczać będzie ścieżka zdrowia. 

 Na tej stronie internetowej używamy plików cookies w celu zapewnienia użytkownikom efektywnego korzystania ze strony, a także narzędzi analitycznych, promocyjnych i reklamowych w celu reklamy, badania rynku oraz badania preferencji użytkowników.